Vice-Chairman | Chairman | President | Secretary | Treasurer |
John Hughes | Chris Harding | Mike Milne | Gary Burgess | Mark Eustace |
Hesketh Arms |
secretaryLVbowlsleague @hotmail.com |
treasurerLVbowlsleague @hotmail.com |
Fri 15th Mar
Southport LV Bowls League
2024 Friendly Fixtures
Date |
Day |
Home Team |
V |
Away Team |
23/04/24 |
Tuesday |
Scarisbrick NSC 'A' |
V |
Zetland Hotel 'A' |
01/05/24 |
Wednesday |
Zetland Hotel 'A' |
V |
Scarisbrick NSC 'A' |
|
||||
28/05/24 |
Tuesday |
Zetland Hotel 'B' |
V |
London Lions |
04/06/24 |
Tuesday |
London Lions |
V |
Zetland Hotel 'B' |
11/06/24 |
Tuesday |
Hesketh Eagles |
V |
Scarisbrick NSC'B' |
18/06/24 |
Tuesday |
Scarisbrick NSC'B' |
V |
Hesketh Eagles |
25/06/24 |
Tuesday |
Zetland Hotel 'D' |
V |
Victoria Park Mohawks |
03/07/24 |
Wednesday |
Victoria Park Mohawks |
V |
Zetland Hotel 'D' |
09/07/24 |
Tuesday |
Scarisbrick BC 'A' |
V |
Fleetwood Hesketh 'B' |
23/07/24 |
Tuesday |
Fleetwood Hesketh 'B' |
V |
Scarisbrick BC 'A' |
30/07/24 |
Tuesday |
London Tigers |
V |
Scarisbrick BC 'B' |
06/08/24 |
Tuesday |
Scarisbrick BC 'B' |
V |
London Tigers |
13/08/24 |
Tuesday 6.30pm |
Crossens |
V |
Tarleton |
27/08/24 |
Tuesday |
Tarleton |
V |
Crossens |
03/09/24 |
Tuesday |
Sandbrook |
V |
Fleetwood Hesketh 'A' |
10/09/24 |
Tuesday |
Fleetwood Hesketh 'A' |
V |
Sandbrook |
|
|
|
|
|
Southport Champion of Champions 2024
This competition is being held at Fleetwood Hesketh
on Saturday 20th April, 10am start.
This event is a 32 singles “invitational” competition, that puts together some of the best performing Southport bowlers from last season and some previous winners.
Come along to support your club mates and friends.
Enjoy the bowls, banter and refreshments at Fleetwood Hesketh.
Trophies kindly donated by John Hughes.
Confirmed participants so far -
Tim Hodge (Defending Champion)
David Pritchard (2023 Runner-Up)
Arthur Adams (Vets Division 2 Merit Winner)
Derek Leigh (Vets Division 3 Merit Winner)
Neil Noren (LV Premier Division Merit Winner)
Ian Valentine (LV First Division Merit Winner)
Steve McManus (Parks Premier Division Merit Winner)
Ian Goulding (Parks Division 1 Merit Winner)
Alec Rimmer (Parks Division 2 Merit Winner)
Kath Watkinson (Ladies Afternoon Division 2 Merit Winner)
Joan Bullen (Ladies Evening Merit Winner)
Hilary Baldwin (Ladies Friday Afternoon Merit Winner)
Neil Rigden (Federation Team Merit Winner)
Roy Webster (Federation President's Day Winner|)
Sharon Rigden (Ladies Inter-Town Team Merit Winner)
Sue Davies (LV Handicap Pairs Winner)
Jim Abram (LV Handicap Pairs Winner)
Paul Crummey (LV Individuals Winner)
Kerrin Adams ( LV Pairs Winner)
Alistair Adams ( LV Pairs Winner)
Billy Roddan (LV Presidents Day Winner)
David Gordon (Southport Saturday Winter League Merit)
Matthew Greenwood (Southport Winter League Top16 Winner)
Chris Willan (2023 Alan Burgess Memorial Winner)
Ellen Crawshaw (Host Club Ladies Champion)
Peter Wilson (London Sphynx)
Fergal Wright (Previous Champion of Champions)
Chris Porter (Previous Champion of Champions)